Nintendo Switch
A Nintendo Switch egy hordozható hibrid videojáték konzol, amelyet a Nintendo adott ki 2017-ben. Úgy lett megtervezve, hogy pillanatok alatt átalakítható legyen egy otthoni konzolból hordozható rendszerré. A dokkoló tápellátást és HDMI kimenetet biztosít számára, így TV-hez csatlakoztatható és hagyományos konzolként funkcionál. Viszont a dokkolóból kivéve egy vagy két Joy-Con vezérlőt helyezhetünk az oldalára, így hordozhatóvá válik és már vihetjük is, ahová csak szeretnénk. Ekkor a játék a saját kijelzőjén jelenik meg.
Nintendo Switch konzolok típusai
A konzol három típusa jelent meg, a Nintendo Switch, a Nintendo Switch Lite és a Nintendo Switch – OLED Modell. Mindegyik 4 GB RAM-mal és Nvidia Tegra X1 lapkészlettel rendelkezik és támogatják a WiFi kapcsolatot.
A Switch és a Switch OLED közti különbség nyilvánvaló, míg előbbi egy 6,2 colos LCD kijelzővel, addig utóbbi egy 7 colos OLED kijelzővel van szerelve. Felbontásuk közt egyébként nincs különbség, mindegyik 1280x720-as. Természetesen TV-re kötve képes az 1080p megjelenítésre is. Az OLED-nek kicsit nagyobb a súlya, de ez nem annyira észrevehető. Viszont tárhelye is duplája, 64 GB, de microSD, microSDHC és microSDXC bővítési lehetőséggel is rendelkeznek. Üzemidejük azonos, nagyjából 4,5 és 9 óra közti játékidőt tudnak biztosítani.
Nagyobb a különbség viszont a Switch és a Switch Lite között, amiből a legfontosabb, hogy a Lite kizárólag önmagában használható, nem csatlakoztatható sem PC-hez, sem TV-hez, nem jár hozzá dokkoló, nem is helyezhető abba bele. Így hordozhatósága természetesen megmarad, azonban a nagyobb képernyős játékot el kell vele felejtenünk. Továbbá a Lite-hoz csak egy fix vezérlő tartozik, üzemideje egy töltéssel pedig nagyjából 3 és 7 óra közé tehető, ami függ az éppen használt játéktól. Természetesen így az ára is kevesebb, de mérlegelni érdemes, hogy ezt a különbséget megéri-e nekünk megspórolni, hisz funkcionalitásban is jóval kevesebbet nyújt így. A játszható játékok száma viszont szerencsére nem változik, ugyanis minden olyan játékkal kompatibilis, amik kompatibilisek a kézikonzol móddal. Ezt a fizikai példányon lévő játékok esetében a doboz hátoldalán található kézikonzol módot jelölő szimbólum mutatja meg, a letölthető szoftverek esetében pedig a termék oldalán lévő Supported Play Modes részen keressük ugyanezt. Ha a kinézett játék nem támogatja ezt, akkor sincs minden veszve, ebben az esetben azonban vásárolnunk kell mellé külön kapható Joy-Con kontrollert.
A Nintendo Switch jellemzői
A Nintendo Switch különlegessége, hogy úgy alakítható, ahogyan az aktuális helyzet megkívánja. Többen játszanátok, vagy csak egyszerűen nagy képernyőn szeretnéd élvezni a játékot? Ennek semmi akadálya! A dokkolóba helyezve és TV-hez csatlakoztatva HD minőségben szórakozhattok. A dokkolóból kivéve pedig bárhová magaddal viheted a konzolt, így nincs több unalmas utazás vagy várakozás. Játssz egyedül vagy akár barátoddal, hisz a támasztékot kihajtva máris megosztottad a képernyőt és így többjátékos módban is szórakozhattok.
A baráti társaságban több konzol is rendelkezésre áll? Ebben az esetben vezeték nélkül is csatlakozhattok és egyszerre akár 8 konzolon versenyezhettek egymással, függetlenül attól, hogy az az eredeti Switch, OLED vagy Lite típusú. A távolság sem akadály, hiszen az online többjátékos mód segítségével akár egy másik földrészen élő társaddal is élvezheted az időtöltést.
Joy-Con: a valódi szabadságot nyújtó kontroller
A Nintendo Switch és a Nintendo Switch OLED modellhez alapból járó, illetve a Nintendo Switch Lite-hoz külön megvásárolható Joy-Con kontrollerek eddig sosem látott szabadságot és lehetőségeket nyújtanak. A két kontroller egymással együttműködik, a konzol két oldalára helyezve könnyű kezelhetőséget nyújt a menet közbeni játékhoz. Nagy képernyőn játszanál? Vedd le a két kontrollert és akár így, akár a Joy-Con markolatra felhelyezve használd úgy, mint a megszokott kontrollereket. Azonban a két eszköz nem csak együtt használható. Add át az egyiket barátodnak és egyből két külön játékvezérlő áll rendelkezésetekre, amivel játszhattok. A mozgásérzékelő és a rezgőfunkció, ami itt HD Rumble nevet kapott, valamint a mozgásérzékelős infrakamera segítségével maroknyi helyen elfér minden, ami egy kiváló élményhez szükséges a játékban.
További Switch funkciók
A konzol kezdőképernyője a Home menü, ahonnan az élmények elindulnak. Innen indíthatóak a játékok, itt állíthatunk be mindent és szabhatjuk személyre a konzolt. Felhasználói fiókunk és barátaink is itt érhetőek el. A Joy-Con vezérlő segítségével képernyőképeket készíthetünk, amiket aztán az albumban elérhetünk, szerkeszthetünk, szöveget adhatunk hozzá, ezután pedig meg is oszthatjuk azt barátainkkal akár a közösségi oldalakon. Sőt, a felvevő gombot nyomva tartva akár 30 másodperces videókat is rögzíthetünk akár visszamenőleg is. Ingyenes Nintendo felhasználói fiók létrehozásával hozzáférhetünk a legújabb játékokról szóló információkhoz, hírekhez, így biztosan nem maradunk le semmi fontos bejelentésről. A Nintendo eShop rendszerben könnyedén vásárolhatjuk meg kedvenc játékaink digitális verzióját.
Gyermekednek vennéd meg ajándékba a Nintendo Switch konzolt vagy csak szeretnéd, ha ő is játszhatna rajta? Ekkor sem kell a biztonsága miatt aggódnod, ugyanis a szülői felügyelet segítségével nyugodtan hátradőlhetsz. Szabályozhatod a közösségi oldalakhoz való hozzáférést és ingyenes alkalmazás segítségével akár távolról, mobilról is végezhetsz beállításokat. Nem is kell minden általa preferált játékot elemezned, hisz az ESRB non-profit szervezet elvégzi a játékok értékelését számos szempontból és a megadott feltételekkel automatikusan szabályozhatod, mi az, amihez hozzáférhet és mi az, amihez nem.
Nintendo Switch Online
A Nintendo Switch Online előfizetéssel lehetőséged nyílik az online többjátékos mód használatára. Azonban ennél többet is kínál a szolgáltatás. Hozzáférést kapsz a NES és Super NES játékok kínálatához és olyan termékekhez, amit kizárólag az előfizetők érhetnek el. Egy mobilos applikáció segítségével is hozzáférhetsz csevegéseidhez, valamint számos különleges funkcióhoz. A felhőalapú tárolásnak köszönhetően játékállásaid többé nem veszhetnek el, akár elhagytad a konzolt, akár újat szereztél be, mindent pontosan ott folytathatsz, ahol abbahagytad. Ha az Expansion Pass lehetőséget is ki szeretnéd használni, akkor ezen előnyök mellett még számos Nintendo 64 tartalomhoz és egyéb extra fizetős tartalomhoz is hozzáférhetsz, melyek kínálata folyamatosan bővül.
Fontos, hogy a szolgáltatásra való előfizetés nélkül is maximálisan kihasználhatod a konzolodat, hiszen a megvásárolt játékokat természetesen offline módban használhatod, illetve csak az online multiplayer játékra nincs mód, a helyi több résztvevős játék lehetősége megmarad. Ugyanúgy elérheted a Nintendo eShop-ot, tudsz képernyőképeket készíteni és a barátaidat kezelni. A szolgáltatás csupán plusz előnyöket és lehetőségeket nyújt.
Nintendo játékok
A Nintendo konzolokra számos játék elérhető. Csak hogy néhány példa álljon itt a digitális játékeladások best-seller listájáról: Minecraft, Truck Simulator, Mortal Shell, The Legend of Zelda sorozat, Dragon Ball Fighterz, Pikmin sorozat vagy a Nintendo Switch Sports.
Bár kevesebb népszerű exkluzív cím áll rendelkezésre a versenytársakhoz képest, kínálatból nincs hiány, ezért személyes preferenciáinkat szem előtt tartva vizsgáljuk meg, hogy a Nintendo Switch-e a számunkra legtöbb élményt nyújtó játékkonzol.