PS3
A PlayStation 3 (PS3) a Sony játékplatform sorozatának harmadik konzolja, ami 2006-ban jelent meg. Mint a széria minden tagja, a PS3 is nagy technológiai előrelépést tett elődjéhez képest, megtízszerezte annak sebességét és megnégyszerezte a rendelkezésre álló memóriát.
Már megjelenésekor lenyűgöző volt a játékkínálata. Ez volt az első platform, amin megjelent a PlayStation Network online szolgáltatás, amivel közösségi élményeket tudott nyújtani a játékosoknak. Továbbá ekkor lett először elérhető a FullHD képminőség az erős hardvernek és annak is köszönhetően, hogy már nem DVD-t, hanem beépített Blu-ray olvasót tartalmazott.
Mivel a konzol története már közel két évtizede elkezdődött, felmerül a kérdés, hogy megéri-e még manapság PS3-at vásárolni. Ezt nyilván nagyban befolyásolja, hogy milyen célra szeretnénk használni.
Azt le kell szögezni, hogy semmikép sem pótolhatja és nem lehet alternatívája utódjainak, viszont néhány szempontból mégis kiváló lehet. Alapvetően a Sony egy nagyon megbízható márka, az általa készített konzolok pedig elég tartósak, amit az bizonyít a legjobban, hogy mostanáig keresik és árulják is a korábbi kiadásokat. Ha valaki szereti a régi generációjú játékokat és nem zavarja, hogy a legújabbak nem érhetőek el, akkor a PS3 lehetőséget nyújt, hogy újra felfedezze és élvezze őket. Mivel gyártása 2017-ben végleg befejeződött, a piacon elérhető használt gépek közül válogathatunk, melyek közt sok kiváló minőségű van, az ára pedig nagyon kedvező, hiszen már 25-30 ezer forinttól hozzájuthatunk. Ezt természetesen befolyásolja az állapota, hogy működik-e minden fontos funkciója, illetve, hogy jár-e hozzá valamilyen tartozék, mint kontroller vagy kamera, esetleg kapunk-e mellé valamilyen lemezes játékot.
A PS3 nosztalgia
Mivel rengeteg játék készült erre a platformra, abban biztosak lehetünk, hogy nem kell az üres képernyőt néznünk. Számos cím itt jelent meg először és vannak, amik nem is érhetőek el az újabb verziókon. Ez azért van, mert a PlayStation 4 abszolút nem rendelkezik visszafelé kompatibilitással. A konzolok fejlesztése mindig egyfajta egyensúlyozás volt a teljesítmény, a kompatibilitás és az ár között. A PS4 megalkotásakor a Sony inkább a modern, erős gép létrehozására fektette a hangsúlyt. A széria olyan komoly technológiai fejlődésen ment át, ami miatt jelentősen megváltozott az architektúra szerkezete, így az automatikus kompatibilitásnak esélye sem volt, az emuláció pedig túlságosan bonyolult és erőforrásigényes lett volna. Idővel persze néhány népszerű játékot portoltak a PS4-re, de ez ritkábban fordult elő. Éppen ez adja az egyik okát annak, hogy még ma is van létjogosultsága a PS3-nak. Olyan nosztalgikus érzést nyújtó, retro játékok játszhatóak vele, ami az újabbakkal nem, illetve ma is létező játéksorozatok korábbi részei. A korszak és a konzol meghatározó és felejthetetlen játékai voltak többek közt a Gran Turismo 5, Killzone 2, The Last of Us, God of War 3 vagy a Resistance sorozat.
Ráadásul a PS3-on az online multiplayer játék is ingyenesen biztosítva van. Természetesen érdemes alaposan utánajárni, a lehetőség erősen függ az adott játéktól, ugyanis nem mindegyiknek létezik már aktív szervere, illetve valószínűleg a jövőben is várhatóak újabb lekapcsolások.
Ettől függetlenül működőképes és használható a PlayStation Plus előfizetés is, ami a további előnyeit ugyanúgy nyújtani tudja. A PS Store-ban PS3 és PS2 játékok is elérhetőek a platformra, emellett pedig a PS Plus szolgáltatásnak köszönhetően minden hónapban több ingyenes játékot is megszerezhetünk a gyűjteményünkbe.
PS3, mint multimédia lejátszó
Mivel beépített Blu-ray lejátszóval rendelkezik, lejátszhat vele a Blu-ray lemezek, a CD-k és a DVD-k is akár FullHD minőségben. Ezenkívül USB-s adathordozóról is lehetőség van tartalmak lejátszására, de ehhez szükséges, hogy az adathordozót FAT32 rendszerűre formázzuk.
Amennyiben telepítjük rá a PS3 Media Server nevű programot, egy DLNA-szerverrel vagy egy számítógéppel is megteremthetjük hozzá a kapcsolatot. Ilyen módon módon akár .mkv fájlokat is lejátszhatunk.
A konzolon több felhasználói fiókunk is lehet és számos hagyományos, hétköznapi feladatra alkalmas, képeket nézegethetünk, zenét hallgathatunk, filmet vagy videót nézhetünk. Csatlakoztathatunk hozzá egeret, billentyűzetet, tudunk lemezről merevlemezre másolni, böngészni, e-maileket küldeni, de tudunk akár videóchatelni is, amennyiben rendelkezünk PlayStation webkamerával.
PS3 konzolok
Az első változat, köznapi nevén “Fat” modell 40 és 60, később 80 GB-os winchesterrel volt kapható, később megjelent a “Slim” már jóval nagyobb 120, 250 majd 320 GB-os tárhellyel. Végül a “Super Slim” szériában csúcsosodott ki a típus karcsúsodása. Ezek 12 vagy 500 GB-tal voltak elérhetők. Egyszerű, szabványos 2,5”-os, 5400-as fordulatú SATA merevlemez lapult bennük, ami a sebességnövelés érdekében bármikor cserélhető 7200-as fordulatúra vagy akár egy SSD-re. A Super Slim 12 GB-os verziónál ehhez szükség van egy beépítő keretre is.
A háttértárat leszámítva mindegyik típus azonos felszereltségű. A gép lelke a Sony, a Toshiba és az IBM által közösen fejlesztett 3,2 Ghz-es órajelű Cell nevű processzor 8 maggal, amiből hatot a futó alkalmazások használhatnak, egy az operációs rendszeré, egy pedig a tartalék. Ezt egészíti ki egy 256 MB-os GDDR3 memória és egy NVIDIA SCEI RSX GPU. Elérhető a 802.11a/b/g/n Wi-Fi, valamint a Bluetooth 2.1 szabvány szerinti kommunikáció, és rendelkeznek Gigabites Ethernet, USB 2.0 és HDMI 1.3 csatlakozóval. A konzol többek közt támogatja a Dolby Digital 7.1 audio technológiát is.
PS3 kontrollerek
A PS3 megjelenésével egy időben jelent meg a Sixaxis nevű kontroller, ami nevében is utalt a vele érkező újdonságra, ugyanis az eszköz már tartalmazott hat mozgásérzékelőt, ami lehetővé tette, hogy a játékosok mozgásukkal is irányíthassanak. Egy évvel később megjelent a továbbfejlesztett változat, a DualSchock 3, ami bár nehezebb, de egyben masszívabb és tartósabb is volt és rendelkezett rezgőmotorral. Hivatalosan ez a két vezérlő volt elérhető a konzolokhoz, de azóta nagyon sok utángyártott kontroller is megjelent, amelyek olcsóbban és gyári új állapotban elérhetőek.
PlayStation Move
A PlayStation Move mozgásvezérlő már a PS3-hoz is elérhető volt és sok játéknál megnöveli az élményt, mivel valós, életszerű mozdulatokkal lehetséges az irányítás. Egy vagy több Motion kontroller és egy PlayStation Eye kamera kombinációja. A vezérlők a konzolhoz való vezeték nélküli kapcsolódáshoz BlueTooth technológiát használnak, a végükön lévő LED-es fényeket pedig a kamera észleli és ezzel követni tudja a vezérlők pozícióját és irányát.
PS3 játékok
Fizikai lemezes játékokat mai napig el lehet érni új és használt verzióban is. Érdemes tudni, hogy a Blu-ray játékok nem régiózárasak, így akár a külföldről szerzett játék is használható bármelyik konzolban. A PlayStation Store-on keresztül is vásárolhatunk, sőt sok játékot csak így szerezhetünk be. De a lemezen megjelenteket is beszerezhetjük ezen az úton, ugyanazt kapjuk meg, mint a dobozossal, csak így nagyobb helyet foglal majd a gép merevlemezén. Viszont így nem kell tartanunk a lemez károsodásától vagy elvesztésétől, mivel a Downloads listánkból bármikor újra letölthetjük.