PS4
A PlayStation 4 (PS4) a Sony 2013-ban megjelent játékkonzola. A sorozat többi tagjához hasonlóan multimédia lejátszásra és a legkülönfélébb játékokra alkalmas, amit számos kiegészítő használatával tehetünk még jobb élménnyé. Nagy sikereket ért el, ami köszönhető egyrészt a gép erősségének, de a jó időzítésnek is, ugyanis a piacra dobás pillanatában a konkurens gyártók nem tudtak versenybe szállni az ár-érték arányával.
PS3 vs. PS4 - szakítás a múlttal
A Sony sokat tanult az előd megjelenésekor elkövetett hibákból és ezen tapasztalatok figyelembevételével alkotta meg nyolcadik generációs gépét. Bár a PS3 is nagy előrelépést jelentett és kiváló konzol lett nagy játékkínálattal, hiányoztak az exkluzív címek, amik a vásárlást jobban ösztönözhették volna, bevezető ára pedig ezt is szemügyre véve igen magas volt. Architektúrája nem könnyítette meg a játékfejlesztők dolgát sem, akiknek nagyon alaposan kellett ismerniük a hardver kiépítését és sajátos memóriakezelési rendszerét. Ezzel akaratlanul is mesterségesen korlátozták a harmadik felektől származó alkalmazások lehetséges jövőbeli kínálatát. A PS4 fejlesztésekor a Sony ezeknek a problémáknak a megoldására fektette a hangsúlyt. Megjelenésekor 100 dollárral olcsóbban elérhető volt, mint 7 évvel korábban a PS3, pedig nyilván sokkal erősebb lett hardveresen a tizenhatszoros memóriájával és a néhány tíz GB tárhelyhez képesti 500 GB-os tárhellyel. Erős induló választékkal rendelkezett, mint a Call of Duty: Ghosts vagy a Battlefield 4 és kizárólagosan erre a platformra szánt címet is tudott nyújtani, mint a Killzone: Shadowfall. Ésszerűsítették és egyszerűsítették a memóriakezelést, amivel sokkal barátibbá és hatékonyabbá vált a fejlesztés a platformra és jobban illeszkedett a számítógépes tervezési és programozási elvekhez. Emiatt azonban a visszamenőleges kompatibilitás lehetetlenné vált, és bár jónéhány kellően népszerű játékot idővel átportoltak, illetve újramastereltek PS4-re, sokaknál nem érte meg a befektetett időt, pénzt és energiát, vagy csak egyszerűen nem került rá sor, így az újabb konzolokon ezek nem futtathatóak.
PS4 vs. PS5 – melyiket válasszam?
Bizonyos szempontból a PS4 és PS5 között nincs ekkora különbség. Természetesen hatalmas technológiai lépést tett a kettő között a gyártó a számítási kapacitásban és teljesítményben, amivel megágyazott a jövő legmodernebb játékainak. Azonban a PS4 hardverének erőssége még mindig kielégítőnek mondható, csupán egy generáció választja el a PS5-től, rengeteg tartalom elérhető el rá, elég nagy a használtak piaca, de jelentősen kedvezőbb áron elérhető még újonnan is. Továbbra is rendelkezik gyártói támogatással és megkapja a biztonsági frissítéseket is várhatóan még jó pár évig, így egyelőre nem fog szoftveresen elavulni. Akit a PS5 relatíve magas ára vagy a világpiac jelenlegi hektikussága és az ebből következő konzolhiány rettent vissza a vásárlástól, annak kiváló opció a PS4, hiszen egy darabig még biztosan nem fog vele unatkozni.
Érdemes még számításba venni a jelenlegi TV-nk képességeit is, ugyanis nem biztos, hogy teljesen elégedettek leszünk az újabb konzollal, ha a végén úgyis csak alacsonyabb felbontással és képminőséggel kell beérnünk. A konzol mellé pedig beszerezni még egy új TV-t is már jelentős összegbe kerülhet. Persze, ha egyébként is ilyen hosszútávú terveink vannak vagy már rendelkezünk megfelelő készülékkel, akkor érdemes mindent egybevetni, megvizsgálni a pro, kontra érveket és alaposan megfontolni a választást.
PS4 konzol
A PS4 dizájnban egy szögletesebb, modernebb hatású kialakítást kapott. Energiatakarékosabb és csendesebb konstrukció. Továbbfejlesztése során 2016-ban már két revíziója jelent meg, a PS4 Slim és PS4 Pro, amitől karcsúbb és könnyebb lett. 64 bites, 8 magos Jaguar elnevezésű egylapkás processzorral és 8 GB GDDR5 memóriával szereltek, a Pro-nak nagyobb az órajele. A fő különbség azonban a tárhelyben és a grafikai motorban van köztük. A PS4 Slim 500 GB és 1 TB tárolókapacitással is megjelent, a PS4 Pro merevlemeze fixen 1 TB-os. Ez már elég tekintélyes háttértárnak számít, de ha szükségünk van rá, még ezt is könnyedén tovább bővíthetjük külső merevlemezzel. A Slim 1,84 TFLOP, a Pro pedig 4,2 TFLOP teljesítményű AMD Radeon GPU-val rendelkezik. A Pro emiatt érthető módon nagyobb energiafogyasztású, valamint nehezebb is, de ez utóbbi inkább csak egy tény, semmint hátrány. Bár mindkettő támogatja a HDR technológiát, a Pro erősebb képminőséget tud nyújtani és támogatja a 4K megjelenítést, valamint a felskálázást, aminek köszönhetően a FullHD tartalmak is megközelíthetik a 4K felbontást. A grafikai minőség és megjelenítés szempontjából így egyértelműen felé billen a mérleg, de ez az árában is megnyilvánul. Mindkettő rendelkezik szabványos Blu-ray optikai meghajtóval, ami a lemezeket már hatszoros sebességgel olvassa állandó szögsebesség mellett. A kimeneteket és a hálózati kapcsolatot tekintve ennél a generációnál már alapvető, hogy rendelkezik Ethernet és HDMI csatlakozóval, a Pro még optikai aljzattal is. Támogatják a Bluetooth 4.0 technológiát és már a WiFi 5 szabványt is.
PS4 kontroller – DualShock 4
A PS4-hez készült DualShock 4 kontroller robusztusabb, mégis kényelmes, jó fogású, könnyen kezelhető, nagy pontosságú. Megtartotta elődje minden előnyét, emellett pedig kapott néhány újítást is. Az L2 és R2 gombok elhelyezkedése és érzékenysége jobb lett, kapott egy 2 pontos kapacitív érintőpadot kattintási mechanizmussal, ami lehetővé teszi az érintésalapú vezérlést és interakciókat. Tartalmaz egy 6 tengelyes mozgásérzékelő rendszert, ami egy 3 tengelyes giroszkópból és egy 3 tengelyes gyorsulásmérőből áll, valamint egy beépített mono hangszórót és fénysávot. A manapság elérhető V2-es verziójával már nem csak tölteni lehet USB-ről, hanem a Bluetooth csatlakozás helyett így is használható azoknak, akik ezt preferálják.
PS4 kiegészítők
Számtalan kiegészítő kapható a PS4-hez, mint kormány, kamera, headset, stb. Az egyik legjelentősebb és legérdekesebb pedig kétségtelenül a PlayStation VR virtuális valóság készlet. Ezek nagy része szerencsére teljesen kompatibilis a PS5-tel is, így ha ezt is figyelembe vesszük azok vásárlásakor, akkor később könnyebben válthatunk az újabb konzolra, ha szeretnénk, hiszen csak a konzolt kell megvásárolnunk, nem kell mellé minden egyéb tartozékot lecserélni. Egyedül a kontroller az, amit nem úszhatunk meg, az speciálisan a PS5-höz való, mivel az már egy teljesen más technológiát használó DualSense vezérlő.
PS4 játékok
Bármilyen témájú vagy jellegű játékokat is kedvelünk, biztosan megtaláljuk a nekünk valót a széles kínálatnak köszönhetően. Olyan nagy címekhez is hozzájuthatunk, mint a God of War Ragnarök, a Gran Turismo 7 vagy a Horizon Forbidden West. A PlayStation Plus szolgáltatás igénybevétele esetén pedig számos játékhoz és próbaverzióhoz ingyenesen hozzájuthatunk.
Szerencsére a PS5 hardverének szerkezete már nem tér el olyan jelentősen, így visszafelé kompatibilitásának hála több, mint 4000 PS4-re készült játék rendelkezésre áll rá. Ezért ha most a PS4 mellett döntünk, később is könnyedén válthatunk, nem kell attól tartanunk, hogy elvesznek a most megszerzett tartalmaink.