Xbox 360
Az Xbox 360 egy rendkívül népszerű, hetedik generációs otthoni videojáték platform volt, amelyet a Microsoft fejlesztett és 2005-ben dobott piacra. A konzol jelentős technológiai előrelépést hozott, beleértve az online játék és a közösségi funkciók integrálását a Xbox Live szolgáltatáson keresztül. A játékosok lehetőséget kaptak a barátaikkal való online játékra, ami ösztönözte az online multiplayer játékok és az elektronikus sport (e-sport) népszerűségének növekedését.
Ahogy a játékipar a videojáték-technológia következő generációjához érkezett, a Microsoft az alapoktól kezdve újjáépítette az Xboxot. A névtől a megjelenésen át a hardverig és a funkciókig az Xbox 360 gyökeresen más és erősebb gép lett, mint elődje. Nem csak videojáték-konzol, hanem egy teljes médiaközpont, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy játsszanak, hálózatba kapcsolódjanak és streamelhessenek.
A Microsoft hibátlanul pozícionálta az Xbox 360-at. Versenytársához képest nem csak, hogy egy évvel korábban piacra tudott kerülni, ami már önmagában óriási előnyt jelentett, hanem a konzol felépítését is jobban meg tudta feleltetni az aktuális kívánalmaknak. Így kihagyta például az akkor még ritkán hasznosítható Blu-ray lejátszót, illetve a kezdeti modelleknél a WiFi is csak opcionális volt, mivel még közel sem volt olyan gyakori, mint manapság. Ezen okokból kifolyólag sokkal kedvezőbb árral tudott piacra lépni.
A Microsoft ösztönözte az innovációt, kihasználta a gyorsan növekvő szélessávú hálózatokban rejlőlehetőségeket, és hatékonyan építette a teljes konzolt és annak játékait az iparágat meghatározó Xbox Live néven ismert szolgáltatás köré.
Az Xbox 360 számos népszerű címet és exkluzív játékot kínált, amelyek hozzájárultak a konzol vonzerejéhez. A Halo sorozat, a Gears of War, a Forza Motorsport és a Fable csak néhány példa azokra a játékokra, amelyek az Xbox 360 platformon indultak el. A maga korában a konzol erőteljes grafikus teljesítménnyel rendelkezett, amely lehetővé tette a fejlett grafikájú játékok futtatását.
Mindennek köszönhetően több, mint 85 millió példányt el is adtak belőle.
Xbox 360 konzolok
A Microsoft 2005-ben adta ki az Xbox 360 két verzióját: az Xbox 360 Premium és az Xbox 360 Core Systemet. Később számos továbbfejlesztett változat jelent meg. Mivel gyártása 2016-ban megszűnt, így csak használt konzolként vásárolhatjuk meg. Manapság jellemzően az Xbox 360 E és az Xbox 360 S, avagy Slim érhető el.
A Microsoft az Xbox 360-at 165 millió tranzisztoros, három magos, 3,2 GHz-es PowerPC alapú IBM processzorral szerelte fel. Mindegyik mag képes egyszerre két szál feldolgozására, ami miatt a CPU hat hagyományos processzorral egyenértékű. Rendelkezik még egy egyedi gyártású 500 MHz-es ATI Xenos grafikus processzorral és 512 MB-os GDDR3 RAM-mal. Megjelenítésben legfeljebb 1920x1080 natív FullHD felbontás érhető el.
Az Xbox 360 egyszerre akár négy vezeték nélküli vezérlőt is támogat. Négy USB 2.0 csatlakozója is van, kettő elől és kettő hátul, amelyek segítségével vezetékes vezérlőket is csatlakoztathatunk a játékhoz vagy vezeték nélküli vezérlőket, ha tölteni kell. Ethernet port elérhető rajta a szélessávú kapcsolathoz, valamint támogatja a WiFi kapcsolatot, viszont a Bluetooth technológiát nem. AV kimenettel és HDMI csatlakozóval is rendelkezik.
Legtöbbször 4 GB-os, 250 GB-os vagy 500 GB-os merevlemezzel érhetőek el, de időnként találkozhatunk ettől eltérő értékkel is. A 4 GB-os verzió belső flash memóriával rendelkezik, tehát ez nem cserélhető, viszont helyezhetünk bele külön merevlemezt. A 250 és 500 GB-os verzióknál viszont a háttértárat cserélhetjük, ha szeretnénk.
DVD-olvasóval vannak szerelve, így a CD-k és DVD-k lejátszására alkalmasak, azonban a Blu-ray lemezeket nem támogatják.
Xbox 360 vezérlő
A legszembetűnőbb különbség az eredeti Xbox vezérlőkhöz képest az volt, hogy az Xbox 360 vezérlők legtöbbje már vezeték nélküli volt. A kontroller előlapjának közepén egy speciális, úgynevezett útmutató gomb volt található, amely új funkciókat biztosított. Ezt nyomva tartva ki- és bekapcsolható a vezérlő, a kapcsolatot a konzollal pedig fényvisszajelzéssel nyugtázza. A gomb négy negyedre van osztva, amelyek olyan módon világítanak, amivel a játékosok számára különböző típusú információkat tudnak biztosítani a játék közben. Például egy osztott képernyős, többjátékos mérkőzés során egy adott negyed világít, jelezve a játékosnak, hogy ő a képernyő melyik részén helyezkedik el. Sorrendileg az első csatlakoztatott kontrolleré a bal felső rész, ezután sorban jön a jobb felső, bal alsó, végül a jobb alsó rész. A gomb akkor is világíthat, ha üzenetet kaptunk egy másik játékostól. Ebben az esetben, amikor a felhasználó megnyomja a gombot, visszajut az Xbox kezdőképernyőjére, illetve Windows 10-es eszköz használata esetén a Játéksáv nyílik meg. A vezérlő hátulján szabványos fejhallgató-csatlakozó található, így a felhasználó játék közben csatlakoztathat egy headsetet is a kommunikációhoz. Egyes vezeték nélküli fejhallgatók az Xbox 360 konzollal is működnek.
Kinect
A Kinect egy olyan mozgásérzékelős kiegészítő eszköz, amelyet először az Xbox 360 konzolhoz fejlesztettek ki, később pedig az Xbox One konzolokhoz is elérhetővé vált. A Kinect lehetővé teszi a játékosoknak a mozgásvezérelt játékok valósághűbb élvezetét és használatát, illetve a konzol irányítását testmozgással és hangvezérléssel, anélkül, hogy szükség lenne hagyományos kontrollerre.
Így lehetővé válik, hogy olyan testmozgáson alapú játékokkal játsszunk, mint például a tenisz vagy a tánc vagy egyéb sportok. Mikrofonnal rendelkezik, így a játékosok hangvezérléssel is irányíthatják a konzolt és a játékokat. Hangparancsokkal például navigálhatunk a menükben, elindíthatunk játékokat, lejátszhatunk médiafájlokat vagy éppen megnyithatunk különböző alkalmazásokat. A Kinect képes felismerni a játékosok arcát, és így személyre szabhatja a játékélményt. Például az egyes játékok automatikusan be tudják azonosítani a játékost, és a játékos arckifejezése és mozdulatai meghatározhatzák a játékban történő változásokat.
Egyéb tartozékok
Több tucat kiegészítő található a piacon az Xbox 360-hoz, beleértve a fejhallgatókat, kamerákat, vezeték nélküli vezérlőket, hűtőrendszereket, újratölthető akkumulátorokat és még sok minden mást. A Windows rendszerhez készült Wireless Gaming Receiver segítségével Xbox 360 játékok játszhatóak Windows számítógépen, smart TV-n és okostelefonon, miközben egyidejűleg négy vezeték nélküli kontrollert és négy vezeték nélküli headset-et is képes kezelni, valamint kompatibilis a vezeték nélküli kormánnyal is.
XBOX 360 játékok
Bár az XBOX 360 nem mai darab, nagyon sok játék jelent meg rá, ami olcsón beszerezhető. Persze a legújabb játékok már nem érhetőek el rá, de számos nagy klasszikus kifejezetten itt jelent meg elsőként, és sok ezekből már nem is jelent meg az újabb konzolokon. Amennyiben valaki szereti ezeket a játékokat, megérheti neki egy ilyen konzol, hiszen bár a mostanában megjelentek grafikájával nem vehetik fel a versenyt, remek játékélményt nyújtanak. Olyan címek érhetőek el rá többek között, mint a Halo 3, a Grand Theft Auto V, a Gears of War 3, a Mass Effect II vagy a Call of Duty: Modern Warfare 2.