Xbox Series X / S
Az Xbox Series konzolcsalád a Microsoft Xbox nevű videójáték márka legújabb generációját képviseli, az Xbox One utódja. Az Xbox Series X és Series S konzolok 2020-ban jelentek meg.
Az Xbox Series konzolok tervezésénél a Microsoft nagy hangsúlyt fektetett a nagyobb teljesítményre, a gyors betöltési időkre és a modern játékélményre. A konzolokon a Microsoft olyan szolgáltatásai is elérhetőek, mint az Xbox Game Pass előfizetés és az Xbox Live online hálózat.
XBOX Series X és XBOX Series S konzolok
Az Xbox Series X és Series S sok mindenben hasonlít egymásra, azonban ahogy az áruk is sejteti, azért vannak lényeges különbségek.
Lemezes játékok
Mindkét konzolon ugyanazokat a játékokat játszhatjuk, így attól nem kell tartanunk, hogy valamelyik kedvencünk emiatt ne lenne elérhető. Mindkettő visszafelé kompatibilis, ami azt jelenti, hogy szinte bármilyen játékot képesek lejátszani, ami az Xbox One-ra is elérhető. Az S azonban nem rendelkezik 4K Blu-ray meghajtóval, ezért nem tud fizikai lemezes játékokat futtatni.
Tárhely
Míg az X egy 1 TB-os tárolót tartalmaz, amely körülbelül 800 GB használható helyet kínál, addig az S egy 512 GB-os meghajtóval rendelkezik, körülbelül 360 GB-os elérhető tárhellyel.
Viszont mindkettő tartalmaz egy bővítőhelyet, amely lehetővé teszi, hogy speciális tárhely bővítő kártyával tovább növeljük a rendelkezésre álló helyet. Azonban egyetlen hivatalosan engedélyezett kártya létezik, amit a Seagate gyárt 512 GB, illetve 1 és 2 TB-os kapacitással. Mindazonáltal továbbra is csatlakoztatható külső USB-tárhely.
Hardver
Egyértelmű különbséget tett a gyártó a két típus között hardveresen. A processzor szinte azonos, 8 magos, 16 szálas AMD Zen 2, csupán az órajelben van eltérés, az S-é 3,6 Ghz, az X-é 3,8 Ghz. Viszont a GPU és a memória már számottevően különbözik. Így a Series S 4 TFLOPS teljesítményű, 20 CU-val rendelkező, 1,565 GHz-es GPU-jával és 10 GB-os RAM-jával szemben a Series X egy 12 TFLOPS-os, 52 számítási egységgel rendelkező, 1,825 GHz órajelű GPU-t és 16 GB GDDR6 RAM-ot kapott. Ez már látványos különbséget tud produkálni mind sebességben, mind a grafikában.
Grafika
A Series X így az erős hardverének köszönhetően könnyedén elboldogul a 120 fps, 4K felbontással, sőt, 8K támogatással is rendelkezik, míg az S verzió a kisebb teljesítményű grafikus hardver miatt inkább csak 1080p, néha 1440p felbontásra képes 120 fps mellett.
Csatlakozók és kommunikáció
Mindkét konzol képes a WiFi5 kapcsolatra és rendelkezik Gigabit Ethernettel, három darab USB 3.1 Gen 1 porttal, illetve egy darab HDMI 2.1 porttal.
Méret és súly
A Series S az optikai meghajtó hiányának is köszönhetően sokkal keskenyebb kialakítású és súlya is kevesebb, mint feleannyi az X-hez képest. Míg előbbi 1,93 kg, az utóbbi 4,4 kg-ot nyom.
Melyiket válasszam?
A jobb grafika, több tárhely és a beépített lemezmeghajtó miatt a Microsoft Xbox Series X indokolja a magasabb árát, de az, hogy megéri-e nekünk ezért többet fizetni, az attól is függ, hogy milyen kijelzővel használjuk. Ha 4K TV-nk van olyan funkciókkal, mint Dolby Vision támogatás, 120 Hz-es és változtatható frissítési gyakoriság, vagy ha tervezzük egy ilyen megvásárlását, akkor valószínűleg a Series X-et érdemes választani a Series S helyett. Mindkét konzol gyors, ami javítja a rendszerindítási és betöltési időt, de a Series X több mint 800 GB belső tárhellyel rendelkezik, ami közel kétszerese a Series S elérhető kapacitásának. Ha sok fizikai lemezes Xbox játékkal rendelkezünk, amelyekkel továbbra is játszani szeretnék, vegyük figyelembe, hogy csak a Series X rendelkezik Blu-ray lejátszóval.
Ha nincs 4K TV-nk és nem is kívánunk rá beruházni a közeljövőben, illetve ha nem rendelkezünk sok fizikai lemezzel, akkor az Xbox Series S is lehetőséget ad arra, hogy új generációs játékokkal játsszunk. Ha főleg Xbox Game Pass játékokkal játszik valaki, akkor pedig valószínűleg nem fog neki hiányozni a lemezmeghajtó. Mivel mérete jóval kisebb, könnyebben hordozható, így akár könnyedén magunkkal is vihetjük bárhová. A Series S így különösen pénztárcakímélő választás.
Miért érdemes Xbox Series X/S-t venni?
Mivel ez a legmodernebb játékkonzol a Microsoft kínálatában, így egyelőre ennél számíthatunk a leghosszabb támogatási időre. A Series X és Series S egyik legszembetűnőbb tulajdonsága a sebessége. Ez már azelőtt nyilvánvalóvá válik, hogy a konzol irányítópultjára kerülnénk. Mind az X, mind az S esetében körülbelül kilenc másodpercet vesz igénybe, hogy a teljesen kikapcsolt állapotból eljussunk a konzol kezdőképernyőjére, és a készenléti módból való visszatérés is csak néhány másodperc. Nagyon hasznos a Quick Resume funkció, ami mentett állapotokat hoz létre az éppen játszott játékokhoz, lehetővé téve, hogy legközelebb pontosan ott töltsön be, ahol abbahagytuk, még akkor is, ha kikapcsoltuk, vagy akár ki is húztuk a konzolt. A lenyűgözően gyors rendszerindítási idők mellett az alkalmazások közötti váltás is rendkívül gyors, és szinte azonnal betöltődnek.
Az X és az S sorozat grafikailag több szempontból is erősebb, mint a korábbi konzolok. A legtöbb játéknál nagyobb felbontásra, nagyobb képkockasebességre, részletesebb karakterekre és környezetre számíthatunk, mint ugyanazon játékok Xbox One-on való futtatásakor. Az effektek is kifinomultabbak, mivel ezekben a konzolokban a grafikus hardver nagyobb mennyiségű számítást képes végezni és támogatja a ray tracing technológiát, így például a füstöt és ködöt is képes valósághűbben ábrázolni és olyan világítást megjeleníteni, ami a valóságban is tapasztalható árnyékokat és tükröződéseket hoz létre. Az Auto HDR funkció pedig egy algoritmus segítségével módosítja a játék képét, hogy kihasználja a modern televíziók világosabb, jobb kontrasztú képeket megjelenítő képességét.
Játékok és kompatibilitás
A kompatibilitásnak köszönhetően a játékosok számos Xbox One játékot és tartalmat élvezhetnek a legújabb konzolokon, gyakran feljavított grafikával és magasabb felbontással, azonban azt tartsuk szem előtt, hogy ezek a konzolok már nem támogatják a Kinect hardvereket és játékokat, nem is rendelkeznek ehhez aljzattal és az USB Kinect adapterrel sem csatlakoztathatóak.
Az Xbox Series X és Series S konzolokon a játékosok az XBox One-on megkezdett játékmenetüket is folytathatják és lehetőség van a játékok mentéseinek és az előfizetéseknek a migrálására is. Természetesen elérhető rajtuk az Xbox Game Pass előfizetés és az Xbox Live online hálózat is.
Olyan népszerű játékok közül válogathatunk, mint a Call of Duty: Warzone, Fortnite, Forza Horizon 5, Halo Infinite vagy a FIFA sorozat.
Xbox kiegészítők
Az Xbox Series X és Xbox Series S konzolokhoz számos kiegészítő és tartozék érhető el a kontrollereken kívül is, amelyek növelik a játékélményt, mint például vezetéknélküli fejhallgatók, töltőállványok, kormányok, védőtokok, hordozótáskák és még sok más. De személyre szabott, egyedi dizájnnal rendelkező kontrollert is tervezhetünk az Xbox Design Lab segítségével.