A videojáték-konzolok hetedik generációja a Microsoft Xbox 360 megjelenésével kezdődött 2005 novemberében. Főként otthoni használatra lett szánva. Az Xbox utódjaként a második az Xbox konzolok sorozatában.
Kevesen tudják, de hetedik generációs konzolként versengett a Wii-vel és a PlayStation 3-mal is. Hivatalosan 2005 májusában mutatta be az MTV és közölt róla részletes információkat, ami már akkor felkeltette a gamerek figyelmét. A játékokról bővebben az Electronic Entertainment Expón lehetett ismereteket szerezni, ahol meghozták a várt sikert. A Microsoft később azonban bejelentette, hogy az Xbox 360-at, csak 2016-ig fogja támogatni, így a gyártást 2016 áprilisában leállították, viszont addig, Japán kivételével az összes országban azonnal beszerezték a konzolt.
A folyamatos fejlesztések hozzájárultak a rendkívüli sikerekhez
Amikor az Xbox 360 megkezdte hódításait, két formában juthattak hozzá a rajongók. A Premium és a Core rendszer mutatott némi eltérést egymástól, első sorban a felszereltségüket tekintve, a Premium sokkal többet nyújtott. Ezt felülmúlta a később megjelent Elite csomag, mely fekete színben került piacra a klasszikus fehér színt lecserélve. De a Core csomag is arra a sorsra jutott, hogy lecserélték, mivel felváltotta az Arcade csomag. Fontos információ, hogy az Elite kiszerelésben lévő alapgépen először volt HDMI csatlakozó, mely már az Arcade csomag és a prémium csomag alapgépein is megtalálható. Ma már Jasper alaplappal és 150 W-os táppal adják a gépeket.
Nem csak azért kedveli a játékvilág az Xbox 360-at, mert letisztult és egyszerű a kezelhetősége, hanem azért is, mert játékkínálata igencsak erős. Az évek során egyre csak növekedett a vásárlók száma, ami bizonyítja, hogy minden szempontból a legjobbat tudja nyújtani. Mire gondolunk itt? Elvárjuk, hogy ha több órán keresztül játszunk egy játékot, azt a lehető legnagyobb kényelembe tegyük. Ezt a kényelmet biztosítja az ergonomikus kontrolle és Kinect szenzorja az irányítás tekintetében. Bátran kijelenthetjük, hogy a hangirányítás lehetősége nagymértékben hozzájárul ahhoz a tényhez, hogy a Microsoft ezen konzolja, messze meghaladta a korát. Arról nem is beszélve, hogy nem csak a hangvezérlést, de a mozgásvezérlés élményét is átélhetjük otthonunkban, amit legelőször az Xbox 360 tette lehetővé a történelem során.
Nem kell azon sem aggódni, hogy nem fog beleilleni a konzol az otthoni környezetbe, hiszen sokféle színben és kiszerelésben lehet hozzájutni a mai napig. Az előnyök táborát növeli, hogy a támogatottsága ugyan olyan erős, mint az elején, így folyamatosan érkeznek rá az új újabbnál újabb játékok, de egész nyugodtan lehet a korábban megjelent alkotások közül is válogatni, ami biztos, hogy nem lehet olyat találni, ami csalódást okozna.
Bár a Blu-ray lemezt nem képes lejátszani, de DVD-t és CD-t igen. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen a hozzá való játékok is általában DVD-n kaphatóak. Nem akadály számára akár merevlemezről vagy különféle adathordozókról lejátszani a zenéket vagy a videókat, esetleg aki képet szeretne megnyitni vele, arra is van lehetősége. Nem elhanyagolható információ, hogy a játékok a Microsoft saját formátumú lemezein vannak. A másolt lemezek lejátszására nincs lehetőség. Merevlemez szükséges ahhoz, hogy bizonyos előző generációs Xbox játékokat képes legyen futtatni. A next-gen kifejezés a magas felbontást, ami 720p, 1080i, 1080p –t jelent, és az eddigi konzolokhoz képest nagyobb teljesítményt takarja. Érdekességként megemlítjük, hogy nem csak a PS3 konzol támogatja az 1920x1080-as natív fullHD felbontást, hanem erre az Xbox360 is képes rá.
Ismerkedj meg a kezelőfelülettel
A konzol operációs rendszerének grafikus kezelőfelülete az Xbox 360 Dashboard, ami egy frissíthető rendszer szoftver. Igaz, 2008 novemberében leváltotta a New Xbox Experience azaz a NXE. Visszatérve az Xbox 360 Dashboard-ra, tudni kell, hogy ezen keresztül irányíthatjuk a gépet. Több frissítésen átesett már az idők folyamán. Az egyik ilyen frissítés például a videolejátszás opció (wmv formátum) HD DVD meghajtó támogatása. Ami a frissítést illeti, történhet maga a Dashboard frissítése az Xbox LIVE! online rendszeren keresztül is, ami automatikus, vagy újabb játékszoftverek elindításakor manuálisan, az online lehetőséget nélkülöző gépek esetében. A legutolsó és legújabb frissítés után a kezdetleges, vagyis az alapkiépítésű penge helyett, már öt közül választhatunk.
Menüpontok, melyek a segítségedre lesznek
- Marketplace menüpont: ezen keresztül léphetünk be az online piactérre, ahol elérhetőek a különböző tartalmak. Természetesen olyan tartalom is van, ami ingyenes, de szép számban megtalálhatóak a fizetősek is. Rengeteg dologból válogathatunk, sőt, letöltés közben már nézheti is a felhasználó a régi mozisikereket, vagy a kikölcsönzött sorozatokat. Sajnos vannak olyan szolgáltatások a Marketplace területén, melyek még Magyarországon nem érhetőek el.
- Xbox Live menüpont: Ezen a menüponton keresztül, tájékozódhatunk a friss XboX 360-nal kapcsolatos hírekkel kapcsolatban, vagy el tudjuk olvasni az üzeneteinket, és a barátok listát is át tudjuk böngészni.
- Games menüpont: Itt megnézhetjük a gépre telepített teljes játékok demóverzióit és az Arcade játékainkat, de a valaha játszott játékaink listáját is meg tudjuk nyitni. A Live rendszerre csatlakozott játékosok achievementjeit azonnal archiválja a Microsoft a központi rendszeren, így bárkinek eldicsekedhetünk vele, mit tudunk és milyen messze jutottunk el egy adott játékban.
- Media menüpont: ezalatt megnézegethetjük a képeinket, meghallgathatjuk a zenéket és a videóinkat is elindíthatjuk. Ezen keresztül is be tudunk lépni a Marketplace-re
- System menüpont: itt megtalálhatóak a rendszerbeállítások. Nagyon jól ki lett találva a családosok számára is a gyermekzár opció, hogy a gyermek ne tudjon elindítani életkori besorolásnak nem megfelelő játékokat.
Akik valami igazán izgalmasra és erősre vágynak, azoknak mindenképpen érdemes kipróbálni ezt a csúcsminőségű konzolt. Szerezz magadnak élményeket az Xbox360-nal!
Együttműködő partnereink